Strona główna > Urządzenia wielofunkcyjne > Twój przewodnik po najlepszych trendach w projektowaniu biur na rok 2022

?

 • Wstęp
 • Czy zawsze należy podążać za trendami w projektowaniu biur?
 • Zrównoważone biura to wielka nowość
 • Spraw, by Twoje biuro było tak wygodne jak dom
 • Biophilic Office Design wyjaśniony
 • Ograniczmy hałas
 • Znaczenie kolorów
 • Czym są biura z możliwością przekształcenia?
 • Elastyczna praca zmierza donikąd
 • Wnioski

Wraz z nowym rokiem nadchodzi szansa na zmiany. Oczywiście, zmiany możemy wprowadzać o każdej porze roku, ale jest pewna ilość nowej i świeżej motywacji, która dociera do nas w styczniu i pierwszych miesiącach roku.

Niezależnie od tego, czy wierzysz w postanowienia noworoczne, czy nie, podjęcie decyzji o pracy w kierunku zwiększenia wydajności nigdy nie jest złym pomysłem. Wszyscy wiemy, że istnieje wiele różnych sposobów, aby firma stała się bardziej produktywna, ale wszystko sprowadza się do pracowników. Jeśli chcesz, aby Twoi pracownicy pracowali tak ciężko, jak tylko mogą, eliminowali błędy i wpadali na nowe, innowacyjne pomysły, musisz zapewnić im miejsce pracy, w którym poczują się komfortowo i będą mogli liczyć na wsparcie. Musisz upewnić się, że mają wszystko, czego potrzebują, aby pracować na miarę swoich możliwości. Oznacza to wygodne meble biurowe, sprawny sprzęt, miejsca na przerwy itp.

Można to osiągnąć jedynie zadając pytania, rozmawiając z pracownikami i dowiadując się, czego chcą i potrzebują, i oczywiście biorąc pod uwagę sugestie. Planowanie jest bardzo ważne, ale od czego należy zacząć?

Jeśli potrzebujesz inspiracji na temat najnowszych trendów w projektowaniu biur, ten przewodnik Ci pomoże. Zmiana wystroju biura nie należy do najłatwiejszych rzeczy, ale dla efektu końcowego jest niezwykle opłacalna. Jakie są więc najnowsze trendy w świecie projektowania biur? Które z nich powinieneś spróbować wprowadzić, a które po prostu nie są dla Ciebie odpowiednie?

Czy zawsze powinieneś podążać za trendami w projektowaniu biur?

Wszyscy chcemy być na czasie, ale czy zawsze jest to konieczne? Ważne jest, aby pamiętać, że wszystkie firmy są różne. Oznacza to, że wszystkie biura są różne i wszystkie grupy pracowników są również różne. To, co sprawdza się w jednym biznesie, może zupełnie nie działać w innym. Musisz znać swój biznes i swoich pracowników, aby dowiedzieć się, jaka jest najlepsza droga.

Więc, czy zawsze powinieneś podążać za trendami w projektowaniu biur? Niekoniecznie, ale powinieneś być otwarty na nowe trendy i starać się włączyć elementy, które pomogą Ci iść w kierunku zwiększenia komfortu pracowników, morale i produktywności. Mówimy tu o wystroju, ale także o wyborach mebli biurowych, takich jak ergonomiczne krzesła i stoły o odpowiedniej wysokości itp.

Prawdą jest również, że posiadanie modnego biura jest bardzo kuszące dla nowych talentów. Jesteś o wiele bardziej prawdopodobne, aby przyciągnąć uwagę najwyższej jakości potencjalnych pracowników, jeśli pozostać na bieżąco z trendami. To pokazuje, że trzymasz rękę na pulsie. Oczywiście, pomaga to również zatrzymać usługi swoich doświadczonych pracowników. Nikt nie chce niepotrzebnie przechodzić przez rekrutację.

Musimy również pamiętać o sile pierwszego wrażenia. Kiedy klient lub klient wchodzi do Twojego biura, natychmiast robi pierwsze wrażenie w swoim umyśle. Może ono być pozytywne lub negatywne i zależy od tego, co zobaczy. Wszyscy mamy poczucie przestrzeni, kiedy wchodzimy do niego i to jest w dużej mierze pod wpływem tego, jak to wygląda. Jeśli masz nowe, świeże i jasne biuro, z szczęśliwymi i pracownikami, ludzie będą mieli dużo lepsze pierwsze wrażenie o swojej firmie. Wszystko odbija się na biznesie jako całości.

Jednakże, jeśli masz stary, ciemny, i uninspiring biuro, że nie będzie pomóc nikomu, aby uzyskać najlepsze pierwsze wrażenie możliwe.

Tak więc, podczas gdy nie trzeba dokonywać zmian w projekcie biura za każdym razem, gdy pojawia się nowy trend, trzeba włączyć elementy, które mają sens dla Ciebie.

Porozmawiamy o kilku największych trendach w projektowaniu biur na rok 2022. Czy któryś z nich wydaje się być odpowiedni dla Twojego biura?

Zrównoważone biura to wielka nowość

Wszyscy jesteśmy świadomi zmian klimatycznych i konieczności podjęcia drastycznych działań w celu ochrony naszej planety dla przyszłych pokoleń. Nie ma już czasu na czekanie. Nadszedł czas, aby zacząć wprowadzać duże zmiany lub ryzykować poważne reperkusje. Choć może się wydawać, że jedna osoba nie jest w stanie dokonać ogromnej zmiany, to nie jest to prawda. Wszyscy możemy zrobić to, co możemy, a wtedy ten skumulowany wysiłek przejdzie długą drogę. Nie jest więc niespodzianką, że zrównoważone biura będą wielką nowością w przyszłości.

Oczywiście, można argumentować, że powinny być wielkim newsem wiele lat wcześniej, ale tak jest.

Zrównoważone biura mają korzyści na całej planszy. Nie tylko robisz swój kawałek dla planety, ale cięcia w dół na niepotrzebne zużycie energii elektrycznej również pomaga obniżyć rachunki za energię co miesiąc.

Więc, jak można stać się bardziej zrównoważony jako biuro?

 • Energia słoneczna- Jeśli masz możliwość korzystania z energii słonecznej, jest to wielki krok naprzód. Robisz naprawdę dobrą robotę dla środowiska i obniżasz swoje miesięczne rachunki za energię w dużym stopniu. Twoi pracownicy również będą mieli poczucie, że Twoja firma dba o planetę i że robisz coś pozytywnego. To pomaga morale, a więc i produktywności.
 • Ostrożny wybór mebli biurowych i innych przedmiotów - Niskiej jakości, źle wykonane biurka, krzesła i inne rodzaje mebli są podatne na złamania i są kosztowne w naprawie. Są one następnie przedwcześnie wyrzucane i zapełniają wysypiska śmieci. Upewnij się, że wybierasz wysokiej jakości biurka i inne rodzaje mebli biurowych, które będą Ci służyć dłużej i które są wykonane z trwałych materiałów. Materiały muszą być pozyskiwane w sposób etyczny i nie pozwalać na uwalnianie wysokich emisji do atmosfery.
 • Uważaj naswoje oświetlenie - Jak najlepsze wykorzystanie naturalnego światła jest idealne dla efektywności energetycznej, ale wykazano również, że zwiększa ono produktywność i poprawia samopoczucie pracowników. Oświetlenie LED jest dobrym rozwiązaniem i nie zawiera żadnych toksycznych elementów. Ten rodzaj oświetlenia, w połączeniu z naturalnym światłem, to świetny wybór dla biur. Oczywiście wspomnieliśmy o energii słonecznej i jest to coś, o czym również należy poważnie pomyśleć.
 • Zachęcaj do recyklingu - W biurze zachęcaj swoich pracowników do przyjęcia postawy recyklingowej. Oczywiście, należy ich również zachęcać do kontynuowania tego w życiu domowym. Zainstaluj fontanny z wodą i pozwól pracownikom napełniać flakony lub kubki wielokrotnego użytku, zamiast kupować plastikowe butelki i wyrzucać je. Upewnij się, że wszystkie papiery i inne materiały są umieszczane w pojemnikach do recyklingu i regularnie opróżniane we właściwy sposób. Możesz również pomyśleć o wyeliminowaniu papieru, co będzie miało duży wpływ na poziom odpadów i wydajność pracy.

Być może nie dysponujesz budżetem, który pozwoliłby Ci całkowicie odnowić układ biura i zacząć od zera, ale możesz wprowadzić zmiany, które zapewnią zrównoważony rozwój i ochronę środowiska. Zobacz ten film, który pokazuje nową siedzibę Bloomberga w Londynie. Mówi się, że jest to najbardziej zrównoważony budynek na świecie.

Spraw, by Twoje biuro było tak wygodne jak dom

W trakcie pandemii COVID-19 wielu pracowników zostało zmuszonych do pracy w domu. Choć na początku mogło to być trudne, wiele osób przekonało się, że praca w domu jest opcją, którą chcą kontynuować. Jednak dla tych, którzy tęsknią za elementem społecznym pracy w biurze, powrót do normalnego środowiska biurowego jest mile widziany.

Jedną z rzeczy, która stała się oczywista jest to, że praca w domu jest zazwyczaj o wiele bardziej komfortowa niż praca w biurze komercyjnym. Projekt biura domowego uwzględnia otoczenie, które zazwyczaj jest pluszowe i miękkie. Tak więc połączenie domowych wygód w biurze stanie się głównym trendem w 2022 roku.

W nadchodzącym roku biura staną się mniej komercyjne, a bardziej połączone z domowymi i komercyjnymi. Oznacza to, że zobaczymy sofy i meble biurowe, które są pokryte tkaniną, a nie plastikiem lub drewnem. Podłogi będą raczej dywanowe i miękkie, z wygodnymi siedzeniami w ogóle i mniej ostrym oświetleniem. Okna mogą być wyposażone w zasłony lub miękkie opaski, a także zobaczymy więcej roślin biurowych.

Biophilic Office Design wyjaśniony

Mówiąc o roślinach biurowych, czy słyszałeś o biophilic office design? Jest to coś, co robi fale od jakiegoś czasu, ale jest ustawiony, aby stać się głównym graczem w świecie projektowania biur w 2022 postępuje.

Biophilic office design polega na wprowadzeniu elementów natury do biura. Wykazano, że nie tylko zwiększa to produktywność, ale także jest o wiele lepsze dla zdrowia pracowników. Natura jest naturalnie uspokajająca i pomaga zredukować stres, podczas gdy wiele roślin biurowych może pomóc w oczyszczeniu powietrza i zmniejszeniu alergii. Ten typ projektu wygląda również imponująco i pomaga stworzyć właściwe pierwsze wrażenie dla odwiedzających.

Patrząc w kierunku wdrożenia biophilic office design layout, pomyśl o dodaniu:

 • Rośliny biurowe
 • Być może żywej ściany
 • Elementy wodne (tam, gdzie jest to bezpieczne)
 • Zbiornik z rybami
 • Materiały takie jak drewno, bambus lub kamień
 • Jak najwięcej naturalnego światła
 • Świeże powietrze, otwieranie okien, mniej polegania na wentylatorach i klimatyzacji/ogrzewaniu

Istnieje wiele pomysłów na projekt biura, które zawierają naturalne elementy i nie oznacza to całkowitej zmiany wystroju i spowodowania, że biuro wygląda bardziej jak pole niż miejsce pracy! Kilka starannie umieszczonych roślin biurowych i lizanie farby do lustra naturalnego odcienia (niebieski, zielony, beżowy, kremowy, brązowy, zielony, itp.) może być wszystkim, co trzeba. Możesz również znaleźć wiele roślin biurowych o niskich wymaganiach pielęgnacyjnych, więc nie musisz spędzać dużo czasu na ich przycinaniu lub pielęgnacji.

Sprawdź tę infografikę, która zawiera o wiele więcej szczegółów na temat pomysłów na biophilic office design:

Źródło - https://greenplantsforgreenbuildings.org/news/plants-in-workplace-benefits-of-biophilic-design-infographic/

Ograniczmy hałas

Kiedy w jednej przestrzeni pracuje wiele osób, to normalne, że hałas rośnie. Nie można usiąść przy biurku i skoncentrować się, gdy wokół panuje duży hałas. Ostatnie trendy zmierzają jednak w kierunku bardziej elastycznych miejsc pracy, w których ludzie częściej się przemieszczają.

Duży trend w nadchodzącym roku będzie dotyczył redukcji hałasu. Pomoże to ułatwić życie pracownikom i zwiększyć produktywność, zmniejszając przy okazji liczbę błędów. Jak więc można to zrobić? Zamiast mówić ludziom, żeby byli cicho, należy zastanowić się, jak ograniczyć hałas w ogóle.

Kilka opcji to między innymi:

 • Ekrany biurowe
 • Przegrody na biurka lub przegrody do przestrzeni biurowej
 • Panele akustyczne
 • Wykładziny dywanowe pochłaniające hałas
 • Dywaniki, jeśli nie chcesz mieć pełnego dywanu
 • Rośliny biurowe mogą również pochłaniać hałas i pomóc stworzyć spokojniejszą atmosferę.

Ważne jest również rozsądne rozplanowanie biura. Oznacza to, że nie należy umieszczać obszarów współpracy w pobliżu cichych obszarów pracy. Przestrzenie do pracy, w których znajdują się kabiny biurowe i inne narzędzia do spędzania czasu wolnego/współpracy, powinny być usytuowane z dala od miejsc, w których ludzie muszą się skoncentrować i skupić na swojej pracy. Jest to coś, na co należy zwrócić szczególną uwagę podczas tworzenia planu aranżacji biura.

Ograniczenie hałasu w biurze pomoże pracownikom poczuć się spokojniej. Wszyscy wiemy, że stres w miejscu pracy jest głównym problemem w dzisiejszym świecie pracy. Brak możliwości skoncentrowania się jest czynnikiem przyczyniającym się do tej sytuacji, ponieważ kiedy nie możesz się skupić, bardziej prawdopodobne jest, że będziesz się spóźniał, tracił terminy i popełniał błędy. Żadna z tych rzeczy nie jest pozytywna. Ale jeśli można w jakiś sposób nauczyć się, jak zmniejszyć hałas, ludzie będą mogli skoncentrować się na tym, co muszą zrobić, a wszystkie powyższe zjawiska będą miały znacznie mniejszy wpływ.

Znaczenie kolorów

W ciągu ostatnich kilku lat zauważyliśmy duży nacisk na neutralną paletę kolorów i wygląda na to, że pozostanie ona na dłużej. Można to częściowo przypisać wzrostowi popularności biophilic design. Kolory neutralne są zazwyczaj dość naturalne, a więc mówimy o odcieniach takich jak biel, krem, beż, jasna musztarda, opalenizna i zieleń. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby dodać trochę koloru za pomocą ściany lub innej metody, ale ogólna paleta kolorów jest generalnie dość naturalna.

Wygląda to czysto, elegancko, nowocześnie, a jednocześnie komfortowo.

Dotyczy to również mebli biurowych. Wybierz biurka, opcje przechowywania biurowego i inne meble wykonane z naturalnych materiałów, takich jak drewno. Oczywiście, musisz upewnić się, że ogólny projekt jest zgodny z Twoją tożsamością biznesową, ale ogólnie rzecz biorąc, neutralne kolory zazwyczaj pasują każdemu.

Prawdą jest również, że stonowane wersje niebieskiego, zielonego i żółtego są idealne do zmniejszenia stresu i zwiększenia wydajności. Są one idealne jako akcenty kolorystyczne lub jako ogólny schemat kolorystyczny w pastelowym odcieniu.

Możesz poszukać inspiracji do projektu biura, czytając więcej o psychologii kolorów. Teoria ta mówi, że pewne kolory mogą wywoływać specyficzne emocje u tych, którzy spędzają czas w danej przestrzeni. Sprawdź więcej informacji na poniższej infografice.

Źródło - https://theonlineadvertisingguide.com/early-train/back-to-basics-colour-psychology-infographic/

Czym są przekształcalne biura?

Nieco wcześniej wspomnieliśmy, że wiele osób pracowało z domu podczas pandemii i że prawdopodobnie będzie to kontynuowane w jakiejś formie w miarę upływu miesięcy. Jest to prawdopodobnie spowodowane faktem, że wiele osób decyduje się na taką formę pracy, mając już tego świadomość.

Praca w domu przez telefon lub Internet jest dla wielu pracowników dobrym sposobem na osiągnięcie komfortowej równowagi między domem a życiem zawodowym, ale często zdarza się, że muszą oni pracować w biurze przez pewien czas. Oznacza to, że biura muszą być zaprojektowane w sposób, który to umożliwia. Nazywa się to biurem transformowalnym.

Plan projektu biura jest elastyczny i pozwala na mniej lub więcej osób do pracy w przestrzeni w jednym czasie. Pomyśl o długich biurkach z kilkoma stołkami lub krzesłami biurowymi umieszczonymi wzdłuż nich, punktach ładowania i centralnych drukarkach. To biuro w stylu cabrio, które nie przypisuje konkretnego stanowiska pracy do jednego konkretnego pracownika - każdy może pracować z dowolnego miejsca. Zawiera również elementy aktywnej pracy, takie jak biurka z regulacją wysokości czy biurka z regulacją wysokości.

Ten typ biura jest bardziej swobodny, ale pozwala zaoszczędzić pieniądze na meblach biurowych i rachunkach za energię, ponieważ nie wszyscy przebywają w biurze w tym samym czasie. Jeśli jednak w danym dniu pojawi się więcej pracowników, jest wystarczająco dużo miejsca.

Elastyczna praca nigdzie się nie wybiera

Ostatni duży trend w 2022 roku jest kontynuacją tego, co widzieliśmy przez ostatnie kilka lat - elastyczna praca. Wspomnieliśmy już, że biura muszą dostosować się do pracowników zdalnych, którzy przez część czasu pracują w domu (lub w innym miejscu), a następnie przychodzą do biura ad hoc. Ale to nie wszystko, co oznacza elastyczna praca.

W tym przypadku mówimy o elastycznym projekcie biura.

Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, pracownicy nie chcą siedzieć cały czas przy jednym biurku i wpatrywać się w ten sam kawałek ściany. Aby zwiększyć aktywną pracę, produktywność i ogólne morale, możliwość poruszania się i pracy w kolorowej i innowacyjnej przestrzeni staje się coraz bardziej powszechna, a przez to ważna.

Tego typu projekty obejmują sofy biurowe, siedzenia w stylu kawiarnianym, meble do przerw w pracy, miejsca do spędzania czasu i współpracy oraz długie biurka, przy których ludzie mogą pracować razem lub po prostu przemieszczać się w zależności od potrzeb.

Nie każdy pracuje w ten sam sposób, więc danie ludziom opcji pozwala im znaleźć najbardziej produktywne miejsce i trafić w swoje cele najlepiej jak potrafią. Twój plan projektu biura może łatwo włączyć to poprzez posiadanie elastycznej przestrzeni dla ludzi, aby poruszać się.

Prawdą jest również, że tego typu myślenie przyszłościowe pomaga przyciągnąć nowe talenty, więc jest to korzystne dla obu stron na wielu poziomach.

Dobrym sposobem na wyobrażenie sobie tego typu biura jest myślenie o przestrzeni co-workingowej. Te miejsca są bardzo wielowymiarowe i mają w sobie wszystko, co potrzebne do produktywności, ale przestrzeń jest rozplanowana w bardzo swobodny sposób. Ludzie mogą pracować sami lub razem. Jest to ich osobisty wybór i mogą pracować przy dowolnym biurku lub w dowolnym miejscu. To właśnie jest elastyczna przestrzeń robocza.

Aby dowiedzieć się więcej, sprawdź ten film, który omawia współpracę i elastyczne miejsca pracy.

Podsumowanie

I oto mamy, niektóre z najbardziej powszechnych trendów w projektowaniu biur, które pojawią się w 2022 roku. Jak widać, żaden z nich nie jest zbytnio przesadzony, a większość jest osiągalna dla wszystkich firm. Możesz z łatwością włączyć elementy wszystkich tych trendów do swojej przestrzeni i czerpać z nich korzyści.

Najlepszym punktem wyjścia jest usiąść z pracownikami wokół mebli do sali konferencyjnej i porozmawiać z nimi o tym, co chcieliby zobaczyć. Pod koniec dnia to oni spędzają większość czasu w tej przestrzeni, więc to oni powinni mieć duży wkład w to, co dzieje się w zakresie projektowania i wystroju. Pomoże to również zwiększyć morale, ponieważ będą czuć się słuchani i doceniani, jak każdy chce być i powinien być. Stamtąd, można zdecydować się na nowe biuro i jak to powinno wyglądać.

Wiele z opcji projektowania biura, o których mówiliśmy, pomaga zwiększyć produktywność, jak również wygląda świetnie. Wiemy, że pierwsze wrażenie jest również niezwykle ważne w biznesie. Dlatego wybierając nowy projekt upewnij się, że będzie on robił znacznie więcej niż tylko wyglądał. Musi on rzeczywiście służyć celowi - zrobienie pozytywnego pierwszego wrażenia na odwiedzających to świetny pierwszy krok, ale zwiększenie wydajności oznacza, że pomagasz swoim pracownikom czuć się szczęśliwszymi, bardziej spełnionymi, zadowolonymi i popełniać mniej błędów.

W rezultacie zatrzymasz dotychczasowych pracowników, przyciągniesz nowe talenty i wszyscy będą mieli właściwe wrażenie o Twojej firmie od samego początku.