Strona główna > Kopiarki > Urządzenie wielofunkcyjne czy drukarka plus skaner?

Urządzenia wielofunkcyjne w biurzeKupno odpowiedniego wyposażenia do swojego biura zawsze powinno być niezwykle istotną kwestią. Wielu ludzi zastanawia się tutaj, czy lepszym rozwiązaniem jest kupno jednego urządzenia wielofunkcyjnego, czy też osobnej drukarki i skanera. Decyzja ta nie jest jednak tak oczywista jak mogłoby się wydawać, bowiem w obu tych przypadkach mamy do czynienia zarówno z wadami, jak i zaletami. Warto w takim razie przyjrzeć się tym propozycjom nieco bliżej i dowiedzieć się, która z nich będzie lepsza akurat w naszym przypadku.

Urządzenia wielofunkcyjne mają wiele ciekawych zalet, wśród których do najważniejszych zalicza się rzecz jasna fakt, że za ich pomocą możemy wykonywać szereg różnych prac – skanowanie, drukowanie czy przesyłanie i odbieranie faksów. Bardzo ważne jest także i to, że z większości tych funkcji możemy tutaj korzystać bez pośrednictwa komputera. Wbrew pozorom, takie urządzenia nie mają zbyt dużych gabarytów, dzięki czemu nawet w stosunkowo niewielkim biurze bez problemu znajdziemy dla nich nieco miejsca. Wystarczy kupić urządzenie które może korzystać z sieci bezprzewodowej, aby ustawić je właściwie w dowolnym miejscu.

Decydując się na kupowanie osobnych urządzeń należy pamiętać o tym, że do działania potrzebują one także komputera – chyba, że kupimy drukarkę posiadającą zintegrowany serwer sieciowy, ale jest to tylko jeden wyjątek. Sprawia to oczywiście, że dość łatwo jest wówczas o spory bałagan w takim sprzęcie. Pojawia się mnóstwo kabli, które bardzo ciężko jest utrzymać w należytym porządku. Można zatem powiedzieć, że pod względem samej praktyczności urządzenia zintegrowane zdecydowanie zwyciężają.

Poza tym w wielu przypadkach okazuje się, że na każde urządzenie tego typu musimy posiadać osobną półkę, co sprawia, że niekiedy w niewielkich biurach zwyczajnie nie da się z nich korzystać. Sama jakość wydruków w przypadku urządzeń wielofunkcyjnych nie różni się znacząco od tego, czego możemy oczekiwać w standardowych drukarkach – korzystają one bowiem z tych samych mechanizmów oraz technologii. Mogą to być zarówno mechanizmy laserowe, jak i atramentowe. Wydajność i jakość wydruków jest zatem właściwie identyczna w obu przypadkach.

kopiarka i skanerJeśli w urządzeniu wielofunkcyjnym korzysta się z mechanizmu laserowego, to taki model świetnie nada się do drukowania dokumentów biurowych. Równocześnie w przypadku urządzeń z mechanizmami atramentowymi można cieszyć się wysoką jakością nawet wydrukowanych zdjęć. Wszystko zależy w takim razie głównie od modelu, z jakiego korzystamy. Na rynku znajdziemy jednak urządzenia oferujące naprawdę doskonałą jakość wydruków. Właściwie jedynym argumentem przemawiającym za drukarkami jest tutaj fakt, że łatwiej znaleźć na rynku ich modele oferujące dodatkowe funkcje, które mogą być potrzebne niektórym użytkownikom – na przykład, drukowanie na płytach CD.