Aby firma mogła dobrze prosperować i dotrzymywać kroku konkurencji (a nawet ją wyprzedzać), musi być na bieżąco.
Oznacza to, że należy co jakiś czas zastanawiać się nad zmianami w sposobie pracy, w tym nad postępem technologicznym. Rozwój firmy nie polega tylko na wymianie biurek na lepsze i zapoznaniu się z nowymi technikami marketingowymi, ale także na codziennym prowadzeniu działalności.
Jeśli od dłuższego czasu korzystasz z tych samych pakietów oprogramowania, bardzo prawdopodobne, że na rynku pojawiła się opcja bardziej wydajna, a także bardziej opłacalna. W takim przypadku nadszedł czas, aby rozpocząć badania i dowiedzieć się, czy zmiana jest warta zachodu, czy też nie.
Oczywiście konieczne jest przeszkolenie pracowników w zakresie obsługi nowego pakietu oprogramowania i uwzględnienie czasu na okres przejściowy, ale gdy te dwie przeszkody zostaną bezpiecznie pokonane, droga do przodu powinna być bardziej produktywna w przyszłości.
O czym więc należy pomyśleć przy zmianie oprogramowania biurowego?
- Koszt przejścia na nowe oprogramowanie
- Koszt zakupu oprogramowania na własność
- Czas i koszty szkolenia
- Czy nowy pakiet oprogramowania współpracuje z innymi programami, które trzeba zachować, np. kompatybilność
- Kwestie kopii zapasowych, np. jak bezpiecznie przenieść informacje z jednego systemu do drugiego? Czy dla bezpieczeństwa trzeba będzie drukować informacje w formie papierowej i przechowywać je w magazynach biurowych?
- Jakie są korzyści na przyszłość? Czy są one wystarczające, aby przeważyć nad minusami?
Są to główne pytania, które należy sobie zadać, a przed dokonaniem ostatecznego wyboru należy rozejrzeć się i wypróbować różne pakiety oprogramowania. Prowadzenie biura to nie tylko meble biurowe, ale także jego wewnętrzna dynamika!
Czy zdarzyło Ci się ostatnio przechodzić z jednego pakietu oprogramowania na inny?